Grupy wsparcia odbywają się cyklicznie i mają na celu:
- dzielenie się doświadczeniami w pokonywaniu trudności związanych z chorobą czy jakimś problemem,
- wsparcie emocjonalne,
- zwalczanie bezradności wobec problemu, choroby, trudnej sytuacji życiowej itp.
- budowanie siły, nadziei i poczucia wartości wśród uczestników,
- wymianę użytecznych informacji,
- pogłębianie wglądu i zrozumienia u uczestników oraz szukania wspólnymi siłami rozwiązań
W polskich realiach dostęp do profesjonalisty zajmującego się Syndromem Tourette`a jest utrudniony, bądź też wiąże się z dużą obawą samego zainteresowanego, wzmacnianą często powierzchownym podejściem specjalisty, brakiem możliwości skutecznego leczenia odpowiednimi lekami, rzetelnej informacji itd.
Specyfika Syndromu Tourette`a powoduje, że rodzic często nie jest rozumiany w swoim najbliższym otoczeniu, w rodzinie, wśród znajomych, w środowisku dziecka, jak szkoła czy przedszkole. W takich sytuacjach ludzie mogą i odnajdują wsparcie głównie w grupach wzajemnej pomocy. Wewnątrz tych grup dzielą się wspólnymi sprawami, troskami, informacjami, które dostarczają im istotnej pomocy w odnajdywaniu właściwej ścieżki pokonywania TS.
Chociaż (w naszym przekonaniu) coraz więcej osób wie, co to jest TS, to i tak wiedza na ten temat jest wciąż niewystarczająca, zarówno wśród specjalistów, jak i zwykłych ludzi. TS ze względu na swoje objawy raczej nie wzbudza współczucia – wręcz przeciwnie zazwyczaj wywołuje negatywne emocje u osób stykających się z osobami z TS. Dziecko może czuć się napiętnowane, jest oskarżane o to, że jego zachowanie jest umyślne, zaś rodziców oskarża się o złe wychowanie, rozpieszczanie itd. W wielu sytuacjach rodzice dzieci z TS czują się wyobcowani i pytają siebie dlaczego nie są rozumiani, dlaczego ludzie, którzy nie doświadczają sami problemu wychowywania dziecka z tikami, tak ich traktują, obarczają winą za nieumiejętne postępowanie, przypisują zaniedbania, pouczają co należy zrobić - a my wiemy, że nie mają pojęcia o czym mówią.
Wtedy pojawia się pytanie:Gdzie znajdę podobnych ludzi, takich jak ja? Aby przezwyciężyć doznawane poczucie izolacji, w odpowiedzi na to pytanie, tysiące ludzi na całym świecie zwraca się do grup wzajemnej pomocy - grup wsparcia.
Celem funkcjonowania takich grup jest dostarczenie emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z problemem wspólnym dla wszystkich członków. Mogą oni sobie powiedzieć: "Ja dokładnie wiem jak się czujesz!". Świadomość tego, że inna osoba prawdziwie rozumie moje uczucia, bo sama przeszła problem pokonywania trudności związanych z objawami TS przynosi poczucie ulgi. Cierpienie rodzica dziecka z TS przestaje być ciężarem niesionym samotnie.
Grupa wsparcia dostarcza atmosfery akceptacji, co zachęca uczestników do dzielenia się swoimi smutkami, obawami, frustracjami, ale także radościami i sukcesami, aby znaleźć wspólnie bardziej efektywne sposoby radzenia z trudnościami jakie niesie TS.