How does work a support group?

Struktura i skład grupy wyznacza zadania możliwe do realizacji, które mogą być ustalone w programie i planie spotkań. Ważne jest, aby spotkania odbywały się regularnie (nie rzadziej niż raz w miesiącu; dobrze gdy raz w tygodniu). W spotkaniu zazwyczaj uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, trwa ono ok. 2 godzin – to umożliwia podtrzymanie więzi i omówienie problemów każdej z osób, która na danym spotkaniu tego potrzebuje. Ważne jest zapewnienie stałego miejsca spotkań dla takiej grupy. Koszty funkcjonowania grupy pokrywają uczestnicy lub organizacja, która grupie patronuje. Mniejsze grupy mogą spotykać się w domu jednego z członków.

Programy spotkań mogą zawierać dyskusje, opowiadanie własnych historii związanych z problemem, rozmowy o uczuciach, przyswajanie przydatnej wiedzy czy umiejętności, dzielenie się informacjami istotnymi ze względu na potrzeby uczestników, spotkanie może też wypełniać wystąpienie zaproszonego gościa - np. specjalisty i inne działania, które pomagają budować pewność siebie i zaradność członków.

Wraz z osobistym wsparciem uzyskiwanym ze wspólnego spotkania, grupy mogą oferować dodatkowe usługi. Nasze Stowarzyszenie prowadzi na stronie internetowej dział aktualności, w którym zamieszczane są najnowsze informacje na temat leczenia, adresy i terminy spotkań i inne informacje. Ponadto tworzymy ulotki i biuletyny wysyłane do członków Stowarzyszenia i wszystkich zainteresowanych osób. Prowadzimy także infolinię (telefon zaufania; podczas środowych dyżurów), tak by osoby w potrzebie miały stały dostęp do informacji i słuchacza pełnego zrozumienia.

Zdarzają się grupy, które stosują "system kumplowski" - po to, by członkowie mogli liczyć jeden na drugiego w czasie między spotkaniami. Jeszcze innym rodzajem grupy, którą można zaliczyć do grupy samopomocowej są te, które budują system więzi dzięki Internetowi. W naszym przypadku taką funkcję spełnia forum internetowe www.tourette.pl/forum. Łączy ono i wspiera informacjami osoby z najbardziej odległych zakątków naszego kraju, a także tych, dla których ta forma więzi jest łatwiejsza do realizacji ze względu na brak czasu na osobiste spotkania w określonym miejscu i czasie. Uzupełnieniem działań integrujących są organizowane przez Stowarzyszenie spotkania.

Powszechne mity dotyczące samopomocowych grup wsparcia:


 • branie udziału w grupie samopomocowej będzie negatywnym doświadczeniem i tylko pogorszy mój stan
  To nie tak! Spotkania grupy są pozytywnymi doświadczeniami, gdzie ludzie czują się zdolni wyrazić swoje uczucia bez tłumaczenia się z nich i bez poczucia winy. Uczestnikom z łatwością przychodzi wspierać ludzi w ich trudnościach i to samo w sobie może pomóc zmniejszyć poczucie bezwartościowości, bezradności. Jest to z całą pewnością rzadka okazja do tego by po prostu być z innymi ludźmi bez obawy o to, że zostaniemy poddani ocenie czy krytyce.

 • inni członkowie grupy będą narzucać swoje spojrzenie na przyczyny, zdrowienie i leczenie, na sposób rozwiązania problemu
  Grupy samopomocowe są oparte na wzajemnym poszanowaniu opinii i przekonań każdego członka, od ludzi wymaga się by przyjęli postawę nieoceniająca i nie próbowali dominować nad grupa. Grupowicze sami pilnują, aby nikt nie lansował agresywnie swoich przekonań, robią miejsce dla wysłuchania doświadczeń każdego uczestnika.

 • inni członkowie grupy nie będą zdolni zidentyfikować się z moja sytuacja, poczuje się nawet jeszcze bardziej wyobcowany i narażony na zranienie
  Grupy składają się z osób dotkniętych tym samym problemem, zapewniają środowisko w którym członkowie czują się pewnie i komfortowo dzieląc się doświadczeniem i uczuciami z innymi. W każdej grupie znajdą się uczestniczy radzący sobie w danym momencie lepiej lub gorzej ze zgłaszaną trudnością. Każdy ma do opowiedzenia swoją niepowtarzalną historię osobistą, lecz ze względu na podobieństwo problemu, który sprowadził osoby na grupę wsparcia - wszyscy odnajdują w tych opowieściach przeżycia podobne do ich własnych.

 • będą ode mnie oczekiwać opowiadania o sobie a ja nie jestem na to gotowy
  Każdy uczestnik grupy ma prawo powiedzieć tyle i tylko tyle ile jest gotów w danej chwili przekazać.

 • kiedy nasłucham się jak inni opowiadają o swoich bolączkach i klęskach - wtedy zupełnie się załamię
  Zwierzenia członków grupy pozwalają uświadomić sobie, że nie tylko ja przeżywam niepowodzenia, nie tylko mi los nie sprzyja, nie tylko ja popełniam błędy, słowem - nie jestem sam! To jest często pierwsze uczucie - zaskoczenie, że innych ludzi dotyczy to samo co mnie. Słuchając innych łatwiej nam zrozumieć przyczyny choroby czy problemu, łatwiej odnaleźć sposób poradzenia sobie z sytuacją. Duży ładunek szczerości działa odwrotnie niż można by się spodziewać - oczyszczając i dodając grupowiczom energii do dalszego działania.


Our Mission

The Association offers support to persons with Tourette Syndrome and their families. We create opportunities for them to meet up and interact. Our objective is also to share the awareness about the nature of Tourette Syndrome and indicate the opportunities for  therapy. 

 

In order to meet these objectives, the Association has embarked on educational campaign based on spreading the information and publications about TS. The Association collaborates with the specialists and relevant authorities in the fields of education, health and science research.

Events Schedule

January 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Upcoming events


Opinion Survey

Are people with Tourette Syndrome socially excluded?

YES - I have Tourette Syndrom
YES - A member of my family has Tourette Syndrom
YES - I work with a person with Tourette Syndrom
YES - I am a representative of society
NO - I have Tourette Syndrom
NO - A member of my family has Tourette Syndrom
NO - I work with a person with Tourette Syndrom
NO - I am a representative of society

View Results


Organizacja Pożytku Publicznego

Tourette Syndrom Association of Poland enjoys a preferential tax treatment as a Public Benefit Organisation

 
 


 Donate 1% of your tax

Tourette de Pologne - Archives

Tourette Syndrome

Tourette Syndrome is an inherited, neurological condition, its key features are tics, involuntary and uncontrollable sounds and movements.  The tics are usually of a mild nature, however in the more extreme condition they can manifest themselves in involuntary swearing or making obscene or otherwise unacceptable movements or gestures.

 

The disorder is named after Gilles de la Tourette, the  French neurologist and neuropsychiatrist, , who in 1885, whilst working  at the Pitié-Salpêtrière Hospital in Paris, described 9 cases of this condition. 

.

Tourette Syndrom Association

Tourette Syndrom Association of Poland
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

Tel: (48) 22 828 91 28 Extension 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2022 Polish Tourette Syndrome Association | Created by WebProjekt
The website design of the English version was realized within the project “With Tourette Across Poland – programme against social exclusion of people diagnosed with Tourette Syndrom”
which is a part of the programme “ Citizens for Democracy” funded by the EEA Grants and Norway Grants.

Service uses cookies. For detailed information about cookie click here: Privacy Policy.